Čeština: ZNAK A VLAJKA OBCE NOVÁ VES U SVĚTLÉ:
Autorem návrhu a kresby znaku a vlajky obce Nová Ves u Světlé je heraldik Mgr. Jan Tejkal.
Návrh znaku a vlajky byl schválen usnesením zastupitelstva obce Nová Ves u Světlé ze dne 14.12.2016.
Znak a vlajka byly obci uděleny rozhodnutím č.67 Předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ze dne 5.4.2017.
Znak je černo-červeně dělený kosmým břevnem, nahoře cimbuřovým a dole vlnitým. Nahoře je čelně hledící lví hlava a dole kosmo prohnutý obilný klas s listem. Všechny znakové figury jsou stříbrné (neboli bílé).
Návrh znaku vychází z historické pečeti obce, když obsahuje zjednodušenou figurální reflexi obilného snopu z pečetního obrazu v podobě kosmo prohnutého obilného klasu s listem.
Existence historické pečeti obce Nová Ves u Světlé je doložena otisky pečeti z let 1837 a 1838 v archivních fondech Národního archivu v Praze. Pečeť obce měla vertikálně oválný tvar. Uprostřed pečetního pole se nacházel nápis „OBEC NOWAWES“ převýšený šestihrotou hvězdou a nápisem „PANSTWI SWIETLA“ po obvodu pečetního pole označujícím příslušnost novoveského zboží k panství Světlá. Pod nápisem pak bylo vyobrazení vyjadřující zemědělskou povahu obce a obsahující položený převázaný obilný snop se srpem podložený zkříženými hráběmi a kosou a ratolestmi.
Uvedený základní figurální motiv odvozený z pečeti je pak doplněn následujícími figurami doplňujícími základní charakteristiku obce jakožto historicky zemědělské vsi:
-Heroldský motiv vlnitého řezu ve formě dole vlnitého kosmého břevna vykresluje polohu katastru obce na levém břehu řeky Sázavy, mezi potoky Ředkovským a Závidkovickým.
-Heroldský motiv cimbuřového řezu se stínkami v podobě nahoře cimbuřového kosmého břevna vyjadřuje lokalizaci vsi v krajině pod hradem Lipnice. Současně se jedná o figurální odkaz na erb Jiřího Tumpergára z Nové Vsi, který byl - mj. dle pečeti přivěšené k listině Buriana III. Trčky z Lípy z roku 1568 - tvořen čtvrceným štítem, v jehož 2. a 3. poli se nacházela hradební zeď s cimbuřím a dvěma věžemi.
-Heroldská figura černo-stříbrno-červeně děleného štítu odkazuje na příslušnost vsi k lipnickému panství Trčků z Lípy, zejména na listinu z roku 1578, podle níž se z výnosů z Nové Vsi hradil provoz školy a špitálu ve Světlé nad Sázavou.
-Obecná figura čelně hledící hlavy lva připomíná především novoveský památník padlým v první světové válce. Zároveň však tato figura odkazuje tématicky také na erb Nelechovských z Dobré, majitelů někdejšího vladyčího sídla v Dobré nad Sázavou, a rovněž na již výše zmíněný erb Jiřího Tumpergára z Nové Vsi, jehož figurální součástí byl i sedící lev v klenotu.
-Heroldská figura kosmého břevna odkazuje na kompozici původního erbu hrabat Thunů-Hohensteinů, kteří drželi Novou Ves jako samostatný statek v několika obdobích, zejména v letech 1661-1760, kdy se obec uvádí jako Thunovská Nová Ves neboli Thunisch Neudorf. Ve znaku obce je kosmé břevno modifikováno do podoby břevna nahoře cimbuřového a dole vlnitého, čímž dochází k rozšíření jeho symboliky do výše popsaného rozměru.
Vlajka obce představuje částečně zjednodušené opakování znaku. Tvoří ji list dělený bílým kosmým pruhem vycházejícím z první šestiny horního okraje listu a poslední šestiny dolního okraje listu na červené žerďové pole s kosmo prohnutým obilným klasem s listem a černé vlající pole s čelně hledící lví hlavou, obojí bílé. Poměr šířky k délce je 2:3.