Бәхәс:Алгоритм

Соңгы шәрех: 12 ел элек элек 46.147.80.197 язды
«Алгоритм» мәкаләсе һәрбер тел бүлегендә булырга тиешле мәкаләләр исемлегенә керә.
Аны сайланган мәкалә статусына җиткерү — Татар Википедиясе мөһим бурычларының берсе.

«Алгоритм» mäqäläse härber tel bülegendä bulırğa tieşle mäqälälär isemlegenä kerä.
Anı saylanğan mäqälä statusına citkerü — Tatar Wikipediäse möhim burıçlarınıñ berse.


Я, если честно, сам не силен в татарских терминах, поэтому исправить будет мне затруднительно. Поэтому напишу мои соображения насчет этого.

Линейный поиск — это никак не "сызыкча эзләү". Линейный в смысле как функция, а не как черта(прямая), в смысле как линейная зависимость. И линейный рост то же самое.

Сортировканың түбәндәге чиге n элементларны чагыштыру белән — это должно значить: нижняя граница на сортировку массива из n элементов с помощью сравнений (прим. имеется в виду сортировка с помощью сравнений)

"Графларда мәсьәләләр өчен үлчәм булып графның кабыргалары микъдары торырга мөмкин". Во-первых, задача на графах — это графлардагы мәсьәлә (отвечает на вопрос "какой?"). Во-вторых, ребро здесь не в смысле орган живого существа, а в смысле ребро многогранника, то есть ребро соединяет две вершины, например у куба 12 ребер.

--Niyaz Nigmatullin 23 гый 2012, 23:50 (UTC)Җавап бирергә


Судя по словарю вроде всё верно:

--46.147.123.109 24 гый 2012, 05:44 (UTC)Җавап бирергә

Ооо... Никогда бы не подумал, что ребро так и переведут.

Про линейный поиск я не нашел перевода, там говорится что-то про линейную скорость. Линейная скорость не обязательно линейно зависит от времени, это векторная величина скорости по направлению движения (есть еще угловая скорость).

Про сортировку вообще непонятная фигня написана. Надо что-то типа: n элементлы массив чагыштырулар белән сортировкасының түбәндәге чиге --Niyaz Nigmatullin 24 гый 2012, 14:19 (UTC)Җавап бирергә

мәкаләдә хаталар юк,моны белер өчен татар мәктәбен бетерерга,яки хотябы татарча матем.китабын тотып карарга кирәк,юк-бар белән шөгылләнмәгезче.
Я учился в татарской гимназии, где все предметы были на татарском. И понятное дело, что речь идет не о математике школьной, а о дискретной математике, а по ней книг на татарском, я думаю, нет. Вы, конечно, извините меня, что я вам не на татарском отвечаю, просто у меня татарской раскладки. И еще я тут не надолго, мне это скоро надоест и займусь чем-нибудь другим. --Niyaz Nigmatullin 24 гый 2012, 21:41 (UTC)Җавап бирергә

Хөрмәтле Нияз! Кайбер кулланучыларның терткәле сүзләренә зур игътибар итмәгез - шундый инде без татарлар: бер-беребез белән көрәшәбез. Ә 80.239.243.54 бәлки татар да түгелдер әле, ә сезне Татар Википедиясенә каршы гына куядыр. Татар телендә укыган һәм шул ук вакытта яхшы программист булган кеше Татар Википедиясе өчен бик тә кирәк. Сезгә монда тиз генә туйдырмасын иде. «Татарская раскладка» турында сезгә аңлатып торасы юк. :-) Зур өметләр белән, 46.147.80.197 25 гый 2012, 04:43 (UTC)Җавап бирергә

«Алгоритм» битенә кире кайту.